ביקורת מבנים

בדיקת מבנים – כדי להיות בטוחים כי ביצענו עסקת נדל”ן מוצלחת

בדיקת מבנים היא בדיקה חיונית שמומלץ לבצע לפני קניית כל נכס נדל”ני. בדיקת מבנים בודקת את הנכס מהיבטים שונים, שאותם נפרט בהמשך, ומאתרת ליקויי בנייה. לא כל ליקויי הבניה נראים בעין בלתי מקצועית, רק בדיקת מבנים הנערכת על ידי אנשי מקצוע תחשוף את כל הליקויים, הגלויים והנסתרים. “חברת ארבע קירות” מובילה שנים רבות בתחום בדיקת מבנים. מומחי החברה מצוידים בציוד מקצועי, חדיש ומתקדם אשר באמצעותו יתגלו כל ליקויי הבנייה. אל תוותרו על בדיקת מבנים, בדיקה אחת שווה כסף רב, היא תמנע מכם הוצאות כספיות גבוהות בעתיד ותחסוך זמן, צער ועוגמת נפש.

בדיקת מבנים – שישה דברים שכדאי לדעת

  • רק מומחה מקצועי ומיומן ידע לבצע בהצלחה בדיקת מבנים. הוא מכיר את תקנות הבנייה ואת ההוראות החדשות והעדכניות. הוא ידע כיצד לקרוא את השרטוטים ומבין את המונחים המקצועיים. בדיקת מבנים באמצעות מומחה מוסמך תיתן לכם שלוות נפש, רק כך תוכלו להיות בטוחים כי קיבלתם תמורה מלאה לכספכם.
  • לאחר קניית דירה חדשה אתם זכאים לערוך בדיקת מבנים במשך שבע שנים ולדרוש מהקבלן, בהתאם לחוק המכר שנחקק בשנת 1973, לבצע את התיקונים או לפצות אתכם בפיצוי כספי. יחד עם זאת חשוב לציין כי הזמן משחק לטובת הקבלן. תקופת האחראיות של הקבלן שונה באשר לכל ליקוי בנייה. האחריות על דודים ומנועים, למשל, חלה על הקבלן למשך שלוש שנים, האחריות על קילופים בחיפוי החיצוני חלה במשך שבע שנים, בעיות נזילות על הקבלן לתקן במשך שנתיים בלבד ועוד. אם לא תמהרו לבצע בדיקת מבנים, כאשר הנזק יתגלה ייתכן מאוד כי תופתעו לגלות שתקופת האחריות כבר הסתיימה.
  • בעת מסירת הדירה ערכו פרוטוקול מדויק עם הקבלן, פרטו את כל הליקויים כפי שהתגלו בבדיקת מבנים מקצועית. אל תתפתו להבטחות בעל פה ולתירוצים שונים, חשוב לתעד כל דבר. ככל שהדברים מתועדים בכתב כך יהיה קל יותר לטפל בהם בעתיד.
  • רוכשי דירות רבים ובמיוחד רוכשי דירות מיד שנייה נופלים בפח ועושים טעות נפוצה. מחשש שמא קונה אחר יקדים אותם ויתפוס את הדירה או בשל הלחץ שבו הם נתונים בעת ביצוע עסקת הנדל”ן הגדולה בחייהם או בשל הסידורים וההתרוצצויות הרבות המאפיינים תקופה זו, רבים נוטים לוותר על בדיקת מבנים מקצועית. כאשר קונים דירה מיד שנייה אסור להישען על בדיקה שטחית לפי מראה העיניים, רוב ליקויי הבנייה המשמעותיים נסתרים מעין בלתי מקצועית. בדיקת מבנים לא תכשיל את העסקה. אם המוכר אינו מעוניין להמתין מספר ימים עד לתוצאות הבדיקה, כנראה שיש לו מה להסתיר. רק בדיקת מבנים מקצועית לא תעמיד אתכם בעתיד בפני הפתעות לא צפויות.
  • דירות יש שנייה סובלות, מטבע הדברים, מבלאי ומשחיקה. לפני שאתם חותמים על חוזה לקניית דירה מיד שנייה חשוב לבצע בדיקת מבנים. תוצאות הבדיקה יתנו לכם אפשרות להעריך ולשקלל מחדש את כדאיות הקנייה. קונים רבים הצליחו להוזיל באופן משמעותי את מחיר הדירה בעקבות קבלת התוצאות של בדיקת המבנה.
 • בדירות חדשות כדאי לבצע בדיקת מבנים לפני הכניסה לדירה. בדיקת מבנים לאחר הכניסה תקשה על חיי הדיירים, אף אחד לא אוהב שבעלי מקצוע שונים מסתובבים בביתו. בתקופה זו הקבלן ועובדיו עדיין נמצאים בשטח, יהיה לכם קל יותר לדרוש מהקבלן לתקן את ליקויי הבנייה.

 

בדיקת דירה – על סוגי הבדיקות הנדרשות

בדיקת מבנים בודקת את מצב המבנה אל מול הרשויות. יש לבדוק האם המבנה עומד בתקנות הבנייה והתכנון תש”ל, האם הוא מתאים לתקנות מתקני התברואה, האם הוא עומד בתקנות הבטיחות, והאם הוא תואם למפרט הבנייה שצירף הקבלן לחוזה המכירה. מומחה המבצע את הבדיקה ישווה בין התוכנית המקורית של הדירה לבין מה שנבנה בפועל, הוא גם יבדוק האם מומחה השתמש בחומרי בנייה איכותיים, כפי שהבטיח, ובמינון תואם.

בדיקת מבנים בודקת ליקויי בנייה מסוגים שונים. את ליקויי הבנייה אפשר למיין למספר קבוצות.

  • ליקויי בנייה אסתטיים – כמו קרמיקה בגוונים שונים, ריצוף פגום, טיח נושר, עבודות נגרות בלתי איכותיות ועוד.
  • ליקויי בנייה הפוגעים באיכות החיים כמו בעיות רטיבות, נזילות, בעיות בצנרת המים ובמערכת החשמל, בעיות איטום בחלונות, בעיות בבידוד המבנה, מפגעים תרמיים ואקוסטיים ועוד.
 • ליקויי בנייה הפוגעים בבטיחות הדיירים כמו ליקויי בנייה בשלד במהנה הפוגעים ביציבות המבנה, מדרגות רעועות הבלתי בטוחות, סורגים שאינם עומדים בתקן כמו סורגים נמוכים או רווחים גדולים בין השלבים ועוד.

בדיקת חריגות בנייה – גם בעת קניית דירה חדשה מקבלן או קניית דירה מיד שנייה חשוב לבדוק חריגות בנייה. לעתים חריגות הבנייה הן חריגות קלות, כמו למשל סגירת מרפסת. אך גם על חריגות קלות מוטלים קנסות. חשוב לדעת כי הרשויות המקומיות רואות בבעל הנכס את האחריות לחריגות הבנייה והקנסות יוטלו עליו. אם התגלו חריגות בנייה בעת ביקורת מבנים יש לדרוש מהמוכר להשיב את הנכס למצבו הקודם או לקבל רישיון לחריגה מאת הרשות המקומית.

בדיקת מבנים לאחר שיפוצים – קבלני שיפוצים רבים אינם מעודכנים בתקנות הבנייה. לא אחת מתגלים ליקויי בנייה רבים לאחר שיפוצים, לא תמיד בזדון. חלק מהליקויים עלול לגרום לסכנת חיים כמו למשל פגיעה בתשתיות הבית, פגיעה בעמודים או בקורות התומכים את המבנה, יצירת סדקים עבים העלולים לפגוע ביציבות המבנה ועוד. נוסף על הליקויים החמורים יתכנו ליקויי בנייה אסתטיים, בעיות רטיבות, נזילות ועוד. בדיקת מבנים גם תוודא כי קבלן השיפוצים עמד בכל התחייבויותיו ופעל לפי החוזה ולפי הכתוב במפרט הבנייה המצורף לכל חוזה.

בדיקת מבנים הבודקת עמידות בעת אסון אדמה – ישראל ממוקמת באזור גיאוגרפי המועד לרעידות אדמה. נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי אחת לחמישים שנה מתרחשת רעידת אדמה באזורנו. מבנים רבים אינם עומדים בדרישות התקן להגנה בפני רעידת אדמה. בדיקת מבנים תדווח לכם על מצבו של הבניין והאם הוא יחזיק מעמד בעת אסון אדמה. חברת “ארבע קירות – ביקורת מבנים ובדק בית” מתמחה בבדיקת עמידות מבנים בעת רעידת אדמה. מומחי החברה ידעו לבדוק את המבנה ולהציע את כל הדרכים המקצועיות הנדרשות להגנה ולחיזוק המבנה.

בדיקת מבנים כוללת חוות דעת מקצועית ומוסמכת

בסיום בדיקת המבנה תקבלו חוות דעת ומקצועית ומפורטת. בחוות הדעת תמצאו רשימה מפורטת של כל ליקויי הבנייה שהתגלו במהלך הבנייה בצירוף צילומי הליקויים. חוות הדעת נכתבת במיומנות ובמקצועיות, מול כל ליקוי בנייה תובא הפניה לתקנה הרלוונטית בחוק. נוסף על פירטו הליקויים תקבלו המלצות ודרכים לתיקון כל הליקויים ותמחור התיקונים.

חווות הדעת המקצועית תאפשר לכם לדרוש מהקבלן את תיקון הליקויים. בדירה מיד שנייה היא תסייע בידכם לקבוע את המחיר הריאלי של הנכס, פעמים רבות תצליחו להוזיל את מחיר הדירה בשל חוות הדעת המקצועית.

חוות דעת מקצועית מאת מומחה קבילה בבית המשפט. אם יסרב הקבלן לבצע את התיקונים, תוכלו לתבוע אותו בכל ערכאה משפטית. חוות הדעת המצורפת לתביעה תמרב את סיכויי הזכייה בתביעה.

חברת “ארבע קירות, ביקורת מבנים ובדק בית” היא החברה הגדולה בישראל. עשרות חברות גדולות בחרו בה לבצע בדיקת מבנים. החברה מעניקה לכם ליווי אישי ומקצועי של מומחים  ועורכי דין. אלפי תיקים שהגישה חברת “ארבע קירות” הסתיימו בזכייה, אל תהססו צרו קשר כדי להזמין עוד היום את המומחים.