סדקים

סדקים – על הגורמים, על הנזקים ועל הפתרונות

סדקים בקירות או בתקרה עלולים לגרום לנזקים רבים ובמקרים קיצוניים אפילו לסכנת חיים. סדקים בקירות עלולים להיות בדירות חדשות כתוצאה מליקויי בנייה ועלולים להפתיע גם בדירות בנות מספר שנים. בכל מקרה שבו מתגלים סדקים, יש להזמין חברת בדק בית כדי לאתר את הגורם לסדקים ולהציע דרכים לפתרון הבעיה. חברת “ארבע קירות- ביקורת מבנים ובדק בית” מעסיקה את טובי המומחים בתחום, הם ידעו לאבחן את סוגי הסדקים ולהתאים את הטיפול לכל סוג. אל תוותרו על המומחים בתחום, זכרו, סדקים עלולים גם לגרום לאסון.

סדקים – חמישה סוגים של סדקים

סדקי שערה – אלו סדקים שטחיים המופיעים על שכבת הטיח ואינם חוצים את עובי הקיר. סדקי שערה נגרמים כתוצאה מביצוע לקוי של טיח. סדקי שערה מאפשרים את המעבר של הרטיבות אל מעבר לשכבת הטיח, אל תוך המבנה.

סדקים נימיים – סדקים נימיים הם סדקים עבים יותר מאשר סדקי שערה והם חוצים את עובי הקיר. סדקים נימיים מופיעים, בדרך כלל, בין הבלוקים, בבלוקים או ביציקות הבטון.

סדקים עובדים – סדקים עובדים הם סדקים עבים הרבה יותר. הם מופיעים בחיבורים שבין היציקות, בין הבלוקים ובין הבלוקים לקירות. במקרים קיצוניים יופיעו סדקים עבים גם ביציקות עצמן כתוצאה מרשלנות מקצועית או מכשל תכנוני. הם נקראים סדקים עובדים בשל העובדה כי הם נמצאים בתנועה מתמדת.

סדקים בין תוספות בנייה – לעתים בין תוספת הבנייה לבין המבנה הישן יופיעו סדקים הנקראים גם תפרי התפשטות. בנייה בלתי מקצועית היא הגורם המרכזי להופעת תפרי התפשטות.

סדקים בבתים הבנויים מבנייה טרומית – חדירת מים ובעיות רטיבות כתוצאה מסדקים בבניינים טרומיים הם בעיות נפוצות וכואבות. הסדקים בבניינים הטרומיים נוצרים בשל תפרי התפשטות, בשל חיבור בלתי תקין בין הלוחות הטרומיים ובשל איטום לקוי. סדקים במבנה טרומי גורמים לליקויי בנייה רבים, לנזקים בקירות הפנימיים, להצטברות רטיבות מתחת לרצפה, לנשירה של חיפויי קירות ולפגיעה ביציבותו ובחוסנו של המבנה הטרומי.

סדקים בקירות – על כל הנזקים

    • סדקים קלים גורמים למפגעים אסתטיים במראה של הבניין.
    • סדקים עבים עלולים לגרום לסיכון ביציבות המבנה ובמקרים קיצוניים אף להביא לקריסתו ולגרום לאסון.

יש סדקים אשר לא יגרמו לקריסת המבנה ולא יהוו סכנת חיים, אך יגרמו לבעיות בתפקוד המבנה כמו נזק בבידוד, באיטום, בתזוזה של חלונות, דלתות ועוד.

מהם הגורמים להופעת הסדקים?

שיפוץ דירה לא מקצועי עלול לפגוע באחד ממרכיבי השלד כמו הסרת עמוד או קורה התומכים ביציבות המבנה. עקב הפגיעה עלולים להופיע סדקים, בדרך כלל סדקים עבים העלולים להוות סכנה לבניין.

שימוש לא נכון בבנין והעמסת עומס חריג על המבנה עלול לגרום להופעת סדקים בשלד המבנה.

חפירה עמוקה או קריסת מערכת הביוב סמוך למבנה עלולה לזעזע את יסודות המבנה ולגרום לסדקים.

שימוש בחומרים לקויים בעת הבנייה, כמו שימוש בחומרים המשנים את נפחם בעת שינויי טמפרטורה קיצוניים, עלולה לגרום להופעת סדקים.

בנייה לקויה המביאה לשקיעה של יסודות הבניין גורמת ליצירת סדקים.

עבודה רשלנית של הקבלן בעת הבנייה, העסקת פועלים לא מקצועיים, הגורמים לליקויים רבים כמו בניית רצפה עקומה, חיבורי קירות בלתי תקינים ועוד, הם גורמים נפוצים להופעת סדקים.

יש סדקים בקירות? יש גם דרכים לתקן !

כאשר מתגלים סדקים בקירות יש לאטום אותם. בחירת דרך האיטום תלויה בעובי הסדקים. האיטום מתבצע באמצעות חומרים גמישים המסוגלים לעמוד בתזוזות, בהתכווצות או בהתפשטות של הסדקים.

אטימת סדקי שערה מתבצעת באמצעות ציפוי כל שטח הקיר. במקרה של סדקי שערה לא נטפל בכל סדק בנפרד, אלא נצפה את כל הקיר בציפוי גמיש. אפשר לצבוע את הקיר בצבע גמיש, או למרוח עליו שליכט חיצוני אקרילי או שפריץ אקרילי גמיש ועוד. אפשר גם לצפות את הקיר בחומרי איטום גמישים.

בסדקים נימיים מטפלים בכל סדק בנפרד באמצעות חומרים גמישים בהתאם לעובי הסדק. את הסדקים הדקים אוטמים באמצעות מרק אקרילי גמיש או באמצעות שפכטל.

סדקים עובדים נאטמים באמצעות חומרי אטימה פוליאוריטנים, חומרים גמישים המסוגלים לעמוד בתזוזות, בהתפשטות או בהתכווצות הסדקים.

תיקון סדקים בשלד המבנה נעשה באמצעות טכנולוגיות שונות כמו הזרקה של חומרים אפוקסיים אל יציקות הבטון, חיזוק הקירות באמצעים מורכבים הדורשים ידע מקצועי וניסיון רב.

סדקים בבניין טרומי יש לאטום היטב. חייבים להקפיד על איטום יסודי של כל תפרי הבניין ולא להסתפק באיטום מקומי של הסדקים הפנימיים. יש להשתמש בחומרי איטום גמישים ולאטום מסביב לכל החיבורים של האלמנטים השונים בקירות החיצוניים.

סדקים שבין החיבורים של יסודות בנייה נאטמים באמצעות מסטיק גמיש. יש לצאת מתוך הנחה כי הסדקים ימשיכו לנוע וקשה למנוע זאת. במקרה הצורך אפשר לכסות את הסדקים בלוחות גבס או פח.

יש סדקים בקירות? נורות האזהרה נדלקות!

סדקים בקירות עלולים לאותת על ליקויי בנייה חמורים אשר עלולים להחליש את המבנה, לפגוע ביציבותו ולעתים גם להביא לקריסתו.

סדקים בחדרים רטובים כמו חדר האמבטיה או המטבח עלולים להיות סימן לאיטום לא נכון.

יש להבחין בין סדק שטחי לסדק עמוק. סדק שטחי ניתן לתקן בקלות יחסית, אך סדק עמוק מאותת על בעיה חמורה. בעין בלתי מקצועית קשה להבחין בין סדק עמוק לסדק שטחי. אל תזלזלו, יש לכם סדקים בקירות? הזמינו איש מקצוע מנוסה. לחברת “ארבע קירות – בדק בית וביקורת מבנים” ניסיון רב בתחום ליקויי הבנייה ובאיתור הגורמים לסדקים. הזמינו את המומחים כבר היום כדי לא להיקלע, חלילה, לסכנת חיים.

סדקים בקירות – הקדימו רפואה למכה

אפשר למנוע ולצמצם את היווצרות הסדקים באמצעות תכנון, ביצוע ובנייה איכותית של המבנה. כאשר אתם רוצים לבנות בית חדש, יש להיעזר במומחים מוסמכים בעלי ניסיון רב.

רכשתם דירה מיד שנייה? אל תוותרו על בדיקת בדק בית. בדיקה מקצועית ומקיפה תגלה את הליקויים השונים העלולים לגרום לסדקים בעוד מועד. הטיפול המקדים ימנע הופעת סדקים בקירות.

הקפדה על איכות חומרי הבנייה תמנע היווצרות סדקים במבנה. חשוב להשתמש בבלוקים איכותיים בעלי חוזק מבני. כל שהבלוקים יהיו חזקים יותר, כך יפחתו הסיכויים להופעת סדקים.

חשוב להשתמש בבלוקים יבשים. יש לדאוג כי הבלוקים לא יירטבו יום לפני הבנייה.

את חומר המליטה ואת הטיט יש להתאים לסוג הבלוקים.

כאשר אתם פותחים תעלות במבנה כמו תעלות לצנרת המים או לצנרת החשמל, יש להשתמש בחיתוך דיסק בלבד. פתיחת תעלות באמצעות מכות פטיש עלולה לגרום בעתיד להופעת סדקים. את הפתח יש לאטום בכמות מספקת ובחומר המתאים לסוג הבלוק.

בכל מקרה של הופעת סדקים, הזמינו מיד אנשי מקצוע, אל תחכו ואל תתנו לסדקים אפשרות להתרחב ולגרום לנזקים רבים. צוות חברת “ארבע קירות” הוא הצוות המוביל בישראל בתחום איתור ליקויי בנייה. מומחי החברה ישמחו לעזור לכם ולתרום את ניסיונם הרב כדי לאתר את הסדקים, להציע דרכים לתיקון ולפתור את הבעיות.